زمان ایندکس در گوگل

هدف ما از ارائه این مقاله این است که توضیحاتی در رابطه با زمان ایندکس شدن در گوگل ارائه دهیم. اما قبل از ورود به بحث اصلی اطلاعات مفیدی در رابطه با ایندکس و اهمیت  آن ارائه خواهیم داد. امید است مطالب ارائه شده بتواند سوالات شما را در زمینه ی زمان ایندکس شدن در گوگل پاسخگو باشد.

ایندکس شدن به چه معناست؟

ثبت شدن در واقع شناخته شدن سایت شما توسط موتور جست و جو می باشد. به عبارت دیگر، اگر صفحات شما ایندکس نشده باشند، محتوای این صفحات هرگز توسط موتور های جست و جو از جمله گوگل قابل تشخیص نمی باشد. در این حالت عملا این طور تصور می شود که چنین صفحه ای با چنین محتوایی اصلا وجود نداشته بنابر این گوگل قادر نمی باشد که این صفحات را برای کاربران ارائه دهد.

حال اگر مدت زمان لازم برای ایندکس شدن سایت در گوگل تا حد زیادی کاهش یابد، امکان دیده شدن صفحات سایت شما بالا تر می رود. این امر به این معناست که محتوای ارائه شده در دسته بندی مخصوص به خود قرار گرفته است و امکان دیده شدن آن بسیار زیاد است.

زمان ایندکس در گوگل

 

 

ایندکس شدن سایت در گوگل

ثبت شدن یک صفحه از سایت با ثبت شدن کل سایت متفاوت است. زمانی که گفته می شود یک صفحه از سایت در گوگل ایندکس نشده است، بدین معناست که فقط محتوای همان صفحه ی بخصوص در گوگل دیده نشده است. اما اگر گزارش شود که یک سایت در گوگل ایندکس نشده است بدین معناست که تمام صفحات سایت برای گوگل غیر قابل شناسایی است. در حالت اول برای ایندکس کردن دستی صفحه می توان از ابزار fetch as google استفاده نمود. در حالت دوم یعنی زمانی که کل سایت در گوگل ایندکس نشده است می بایست از ابزار گوگل وبمستر تولز استفاده نمود و سایت خود را در آن به ثبت رسانید.

اغلب سایت هایی که به تازگی راه اندازی شده اند در گوگل به ثبت نرسیده اند. برای ثبت این قبیل سایت ها همان طو رکه گفته شد می بایست از ابزار گوگل وب مستر تولز استفاده نمود.

 

مدت زمان لازم برای ایندکس شدن در گوگل

زمان ایندکس شدن در واقع به مدت زمانی گفته می شود که باید صرف شود تا گوگل به سایت شما سر بزند و مطالب جدیدی که به تازگی انتشار داده اید را شناسایی و ثبت نماید. هر چه قدر زمان ایندکس شدن در گوگل کوتاه تر باشد، احتمال پیشنهاد شدن سایت توسط موتور جست و جوی گوگل به کاربران افزایش می یابد و درنتیجه ترافیک سایت بالا رفته و میزان ورودی از گوگل نیز افزایش می یابد.

 

زمان ثبت شدن  برای سایت های مختلف متفاوت است. به طور مثال اغلب سایت ها چیزی بین 4 روز تا 6 ماه طول می کشد تا صفحات جدیدشان در گوگل ایندکس شوند. اما می بایست به این نکته توجه داشت که هر چه قدر سایت رتبه ی بهتری در رنک گوگل داشته باشد و از ترافیک بالایی برخور دار باشد، مدت زمان ایندکس شدن در گوگل برای این سایت ها حدود چند دقیقه می باشد. این امر خود سبب افزایش بازدید از سایت خواهد شد.

زمان ایندکس در گوگل

اهمیت کاهش زمان ایندکس شدن در گوگل

مدت زمان ثبت شدن یک صفحه و یا یک سایت در گوگل به مولفه های مختلفی بستگی دارد. توجه به هر یک از این مولفه ها می تواند تا حد زیادی به کاهش زمان ثبت شدن در گوگل کمک کند. در رابطه با موضوع ایندکس شدن، مهم ترین امر سرعت در انجام این کار است. ممکن است سایت شما محتوایی را در یک زمینه ی خاص منتشر کند و از قضا آن موضوع هم دارای تاریخ انقضا باشد. حال اگر زمان ایندکس شدن سایت در گوگل زیاد باشد، ممکن است بسیاری از مخاطبان که علاقه مند به مطالعه در باره ی آن موضوع بودند را از دست بدهیم. مثال روشن برای این قضیه می تواند سایت های اطلاع رسانی و خبری باشد. همان طور که می دانید شرط حیات و پر مخاطب بودن این قببیل سایت ها انتشار خبر های داغ و جذاب در کوتاه ترین زمان ممکن است.

عوامل موثر بر کاهش زمان ایندکس در گوگل

در ادامه ی مقاله به توضیح و تشریح چندین مورد از عوامل موثر بر زمان ایندکس شدن در گوگل می پردازیم. این عوامل عبارت اند از:

کیفیت دامنه

وب مستران معتقد اند هر چه قدر قدرت و کیفیت یک دامنه بالا تر باشد، از دید گوگل آن سایت با کیفیت تر است و اعتبار بیشتری دارد. نتیجه ی این امر این است که ربات های گوگل خواهند توانست در بازه های زمانی کوتاه و مداوم به سایت هایی با دامنه ی با کیفیت سر بزنند و آن را ایندکس نمایند.

یکی دیگر از عواملی که بر قدرت دامنه تاثیر گذار است، تعداد لینک هایی است که از سایت شما در سایت های دیگر پیوند می شود. هر چه این تعداد لینک ها بیشتر باشند، بدین معناست که قدرت دامنه سایت شما بالا تر است و ارزش و اعتبار بیشتری دارد. ربات های گوگل نیز متوجه لینک شدن سایت شما در دیگر سایت ها می شوند و سریع تر و در مدت زمان کمتری آن را ایندکس می کنند.

تهیه نقشه ی سایت

نقشه ی سایت یا سایت مپ فایلی حاوی تمامی لینک ها، محتوا ها و صفحات سایت شماست. با ثبت نقشه سایت در گوگل وب مستر تولز می توانید به راحتی سایت خود را به گوگل معرفی نمایید. مدت زمان ایندکس شدن  نیز با این اتفاق کوتاه تر می شود. سایت مپ فواید و کاربرد های دیگری هم دارد. به طور مثال اگر یک صفحه از سایت شما ایندکس نشده باشد با موجود بودن آدرس آن صفحه در سایت مپ امکان دیده شدن و دسته بندی شدن محتوای آن صفحه توسط گوگل فراهم می شود.

استفاده از لینک های داخلی

یکی از کار هایی که برای دیده شدن صفحات قدیمی سایت می توان انجام داد لینک دادن مطالب جدید به آن صفحات است. با این کار اگر مطالب صفحات قدیمی توسط گوگل دیده نشده باشند، سیگنال هایی برای گوگل ارسال می شود تا موتور های جست و جو را متوجه آن صفحات کنند. لینک سازی داخلی در بهبود سئوی محتوا بسیار موثر است و توصیه می شود در هر محتوایی حداقل دو یا سه لینک داخلی به مطالب قبلی سایت داده شود. این علاوه بر این که به سئو شدن محتوا کمک می کند، در کاهش زمان ایندکس شدن سایت نیز موثر است.

زمان ایندکس شدن در گوگل

انتشار منظم مطالب سایت 

ربات های گوگل بسیار هوشمندانه عمل می کنند. آن ها زمانی که متوجه شوند انتشار مطالب در یک سایت زیاد است، در بازه های زمانی کوتاه تری به آن سایت سر می زنند و با بررسی کردن مطالب سایت آن را ایندکس می کنند. حال اگر سایت شما در بازه های زمانی منظم و مرتبی به انتشار پست بپردازد، ربات ها این الگوریتم را متوجه می شوند و با سر زدن به سایت مطالب صفحات را ایندکس می کنند. ربات های گوگل بسته به حجم مطالب سایت و مطالب ارائه شده، بازه های زمانی متنوعی برای سر زدن به سایت های مختلف در نظر می گیرند. حال اگر هر چه انتشار مطالب سایت با نظم بیشتری و در بازه زمانی های کوتاه تری انجام گیرد، مدت زمان ایندکس شدن کاهش می یابد.

اشتراک
Notify of
guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments