تبلیغات تلویزیونی

هدف از ارائه این مقاله توضیح عبارات، اصطلاحات و انواع تبلیغات تلویزیونی می باشد. امید است با مطالعه این مقاله اطلاعاتی در رابطه با میزان اثر بخشی تبلیغات تلویزیونی بدست آورید.

تبلیغات تلویزیونی چیست ؟

تبلیغات تلویزیونی در واقع میان برنامه های چند ثانیه یا چند دقیقه ای است که از طریق صدا و سیما به نمایش در می آید. هدف از ارائه و پخش این میان برنامه ها می تواند برندینگ شرکت یا فروش و بازاریابی محصول جدید باشد. این تبلیغات ها در دسته پر هزینه ترین و گران ترین روش های تبلیغاتی قرار می گیرند، اما باید گفت اثر گذاری تبلیغات تلویزیونی بیشتر از سایر روش هاست و در کوتاه ترین زمان سود خوبی را عاید برند تبلیغات کننده می کند.

تبلیغات تلویزیونی

اهمیت تبلیغات تلویزیونی

تلویزیون وسیله ای است که در خانهاکثر افراد وجود دارد. آمار ها نشان می دهد در بین مردم به صورت میانگین هر فرد دو الی سه ساعت از 24 ساعت خود را به تماشای برنامه های تلویزیونی  تخصیص می دهد. در این میان زنان خانه دار رکورد دار تماشای تلویزیون اند و بیش از سه ساعت در روز پای برنامه های تلویزیونی می نشینند. پیام های بازرگانی به صورت هدفمند در  قبل، حین پخش و پایان برنامه های پر طرفدار به نمایش در می آیند. میان برنامه های تلویزیونی به خاطر این که از طریق رسانه عمومی و جمعی به سمت مخاطب روانه می شود، توجه قشر زیادی از مخاطبان را به خود جلب می کند. به همین خاطر توصیه می شود کسب و کارهایی از این نوع تبلیغات ها با هدف افزایش فروش استفاده کنند که نوع بیزنس آن ها B2C باشد و با مشتری نهایی سر و کار داشته باشند و نه زنجیره ی تامین. به طور کلی تبلیغات های تلویزیونی باید مناسب برای اکثریت جامعه باشند و نه فقط قشر خاص از همین رو بیشتر تبلیغات هایی که در تلویزیون پخش می شوند برند هایی هستند که کالاهای خوراکی و مصرفی تولید می کنند و نه کالاهای لوکس و گران قیمت.

بهترین زمان پخش آگهی تلویزیونی چه موقع است؟

متخصصان عقیده دارند که مناسب ترین زمان برای رساندن پیام تبلیغاتی خود به گوش بیننده تلویزیون قبل از شروع برنامه های پر طرفدار است. اگر تبلیغاتی در بین فیلم یا سریال به نمایش در آید کمترین میزان بازدهی و تاثیر را خواهد داشت چرا که تماشاگران تلویزیون در آن فاصله در حال نقد و اظهار نظر در رابطه با برنامه مورد نظر هستند و توجهی به تبلیغات شما نمی کنند. در پایان برنامه های پر طرفدار نیز آگهی های تبلیغاتی پخش می شوند اما میزان تاثیر آن ها نیز کمتر از زمانی است که آگهی قبل از شروع برنامه به نمایش در آمده است.

مزایای تبلیغات تلویزیونی

در ادامه به ذکر چندین مورد از مزایای تبلیغات تلویزیونی نسبت به سایر روش های تبلیغاتی خواهیم پرداخت.

افزایش اعتبار برند

زمانی که تبلیغاتی از تلویزیون پخش می شود توجه اکثریت مردم یک جامعه به آن جلب می شود و تصور عام مردم این است که آن محصول از کیفیت بالایی برخوردار است که صدا و سیما اجازه تبلیغات به آن برند را داده است. شکل گیری همین ذهنیت سبب به وجود آمدن تمایز بزرگ بین برند تبلیغات شونده و سایر رقبای آن برند خواهد شد. نتیجه ذهنیت مثبت مردم افزایش اعتماد به برند و سرانجام افزایش میزان اعتبار برند و فروش بیشتر می گردد.

مزایای تبلیغات تلویزیونی

تاثیر گذاری در کوتاه ترین مدت

تبلیغات تلویزیونی به دلیل دسترسی آسان برای اکثریت افراد جامعه، به سرعت دیده می شود و مورد توجه قرار می گیرد. حتی بعد از چند دقیقه از زمان اتمام تبلیغات سر وکله مشتریان پیدا می شود.  باید توجه داشت که بستر مناسب برای پاسخگویی به مشتریان از قبل فراهم شده باشد. به طور مثال اگر شماره تماس خود را در پایان آگهی درج کرده اید و تبلیغات در ساعتی غیر از ساعت اداری در حال پخش است باید کسی را مسئول پاسخگویی به تماس ها قرار داده باشید. و یا اگر آدرس وب سایت خود را به مخاطب داده اید، باید ظرفیت های لازم جهت ورود همزمان تعداد زیادی از کاربران را فراهم کرده باشید.

توجه داشته باشید که اگر راه های ارتباطی شما نامناسب و دارای اشکال باشد و مخاطب به هنگام ورود لندینگ پیج شما دچار مشکل شود نه تنها از خرید منصرف می شود بلکه برای سایر دوستان خود نیز از این تجربه بد سخن خواهد گفت. اگر این اتفاق بیافتد تمام هزینه ای که صرف اجرای تبلیغات کرده اید به هدر خواهد رفت. پس قبل از شروع یک کمپین بزرگ تلویزیونی حتما از سلامت بسترها و راه های ارتباطی خود اطمینان داشته باشید.

افزایش آگاهی از برند

تاثیر تبلیغات تلویزیونی بسیار گسترده و زیاد است. به طور مثال به هنگام مراجعه یک فرد به فروشگاه برای تامین مواد مورد نیاز خود اول به سراغ قفسه هایی می رود که نام محصولات آن به چشمش آشنا باشد. هرچه میزان شناخت و تشخیص مشتری از کالا های شما بیشتر باشد به اصطلاح گفته می شود که brand awareness تا حد زیادی اتفاق افتاده است.

امکان فراگیر شدن

برخی از تبلیغات های تلویزیونی از رنگ ها و موسیقی های شاد و جذاب استفاده می کنند. هدف اصلی این قبیل تبلیغات ها آشنا شدن گوش مخاطب با تگ لاین و اسوگان برند است. تبلیغات هایی که در آن ها از جلوه های بصری متعدد و حذابی استفاده شده است این شانس را دارند که مشتری همراه با پخش آگهی بازرگانی به همسرایی با تبلیغات کننده بپردازد. زمانی که این اتفاق بیافتد می توان گفت که برند مورد نظر موفق عمل کرده و به هدف خود رسیده است.

گاهی ممکن است یک تبلیغات به گونه ای طراحی شود که از نظر شما سخیف و یا اعصاب خرد کن باشد! اکثر این تبلیغات ها از اشعار و موسیقی هایی استفاده می کنند که ممکن است از نظر اکثریت جامعه مورد پسند نباشد. اما باید گفت که این روش تبلیغات تلویزونی از موثر ترین روش ها برای جلب نظر مخاطب است. تبلیغات هایی که از نظر اکثریت اعصاب خرد کن هستند سبب بروز واکنش منفی مخاطبان می شوند. نشان دادن هر نوع واکنشی به این قببیل تبلیغات ها آن ها را به هدف خود که همان شناساندن برند بوده، رسانده است. نشان دادن واکنش منفی ناراضیان از تبلیغات سبب رسیدن پیام به کسانی می شود که ممکن است از آن سبک خوششان بیاید. در واقع هر نشان دادن هر نوع واکنشی به این قبیل تبلیغات ها بر موفقیت آن می افزاید.

معایب تبلیغات های تلویزیونی

یکی از بزرگترین معایب تبلیغات تلویزونی گران قیمت بودن آن است. اکثر برند های کوچک و استارتاپ ها توانایی پرداخت هزینه های میلیاردی برای چند دقیقه تبلیغات در رسانه ملی را ندارند. عاملی که باعث می شود هزینه ی این نوع تبلیغات ها بسیار زیاد است، این است که می بایست برای اثر بخش بودن تبلیغات به تکرار و در چند مرحله اجرا شود در غیر این صورت بازدهی کافی را نخواهد داشت. خیلی از برند ها بوده اند که با قطع کردن بودجه تبلیغات تلویزیونی خود برای مدت زمان طولانی شاهد مرگ برند و محصول خود بوده اند. پس این راهی است که اگر وارد آن شدید باید تا انتها آن را ادامه دهید و هیچ گاه پا پس نکشید.

محدودیت زمانی عیب دیگری است که آگهی های تلویزیونی دارند. برای موثر بودن یک تبلیغات باید توجه کرد که مخاطبان هدف آن کسب و کار بیشتر در چه زمان هایی به تماشای تلویزیون می پردازند. این در حالی است که در فضای آنلاین چنین محدودیتی وجود ندارد و در هر ساعت از شبانه روز می توان تبلیغات را انجام داد و مخاطب به هنگام آنلاین شدن آن را مشاهده نماید.

اشتراک
Notify of
guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments