بهینه سازی سایت برای موبایل

در این نوشته قصد داریم در رابطه با روش ها و راهکار های بهینه سازی سایت برای موبایل و گوشی های تلفن همراه اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم. امیدواریم با مطالعه ی مطالب این مقاله بتوانید دانش خود را در زمینه ی روش های بهینه سازی سایت برای انواع وسایل ارتباطی از جمله موبایل و تبلت ارتقا دهید.

جایگزین شدن تلفن همراه به جای مانیتور ها

چیزی حدود کم تر از ده سال از پیدایش و رواج یافتن گوشی های تلفن همراه هوشمند می گذرد. این ابزار ها به دلیل در دسترس بودن و قابلیت حمل آسان به سرعت جایگزین سایر وسایل ارتباطی از جمله کامپیوتر ها و لبتاپ ها شدند. هر فرد بالغ روزانه چیزی حدود پنج تا شش ساعت از زمان بیداری خود را صرف استفاده از گوشی همراه می کند. در این ابزار های ارتباطی علاوه بر وجود جنبه های سرگرمی، فراهم بودن بستری برای نصب و استفاده از اپلیکیشن های مختلف فراهم آمده است. این امر خود سبب شده است که استفاده کننده ها از گوشی موبایل به عنوان عضوی از خانواده ی خود یاد کنند. سازندگان تلفن های همراه نیز همواره به دنبال به روز رسانی کردن این دستگاه ها می باشند.

فراگیر بودن استفاده از گوشی های تلفن همراه گوگل را مجاب به ارائه ی راه کارهایی جهت بهبود سایت ها برای گوشی های موبایل کرده است. چرا که طبق آمار بدست آمده 80 درصد از کاربران برای جست و جو کردن یک موضوع در اینترنت از گوشی هوشمند خود استفاده می نمایند.

بهینه سازی سایت برای موبایل

اهمیت بهینه سازی سایت برای موبایل

موتور جست و جوی گوگل چندین راه مختلف برای بهینه سازی سایت برای موبایل ارائه داده است که در ادامه ی مقاله به این مطالب خواهیم پرداخت. توجه گوگل برای بهینه سازی سایت برای موبایل از آن جهت حائز اهمیت است که این وسیله ی ارتباطی جایگاه ویژه ای برای کاربران و در بین سایر وسایل ارتباطی پیدا کرده است. کاربران بسیاری در طول روز انجام امور روزانه ی خود از جمله: سفارش غذا، پرداخت قبوض، در خواست تاکسی اینترنتی و … توسط همین تلفن های همراه به انجام می رسانند. حال اگر هر نوع کسب و کار اینترنتی که مخاطب دائما برای انجام امور روزانه اش از آن استفاده می کند، برای گوشی های هوشمند بهینه نشده باشند قطعا به سرعت رقبا خواهد توانست بیشترین سهم بازار را از آن خود سازند.

بهینه سازی سایت برای موبایل از نگاه گوگل

شرکت گوگل به صراحت اعلام کرده است که سه راه برای بهینه سازی سایت برای موبایل ها و تبلت ها موجود است. می توان با استفاده از این راه ها ربات های گوگل را به سمت سایت خود کشاند تا پس از بررسی سایت، رتبه سایت از نگاه موتور جست و جوی گوگل ارتقا یابد. در ادامه مطلب به این سه راه کار خواهیم پرداخت.

اهمیت بهینه سازی سایت برای موبایل

ریسپانسیو کردن وب سایت

متخصصان سئو بر این عقیده اند که بهترین کار جهت بهینه سازی سایت برای موبایل ریسپانسیو کردن و یا واکنش گرا کردن سایت می باشد. ریسپانسیو کردن در اصطلاح به معنی واکنش گرا بودن سایت نسبت به وسیله ای که توسط آن به بررسی صفحات وب می پردازیم. به طور مثال اگر شما یک سایت سه ستونه را با PC بررسی نمایید، در صورت ریسپانسیو بودن این سایت زمانی که با گوشی موبایل به بررسی همین سایت بپردازید خواهید دید که اطلاعات تنها در یک ستون به نمایش در آمده اند. این امر سبب می شود که دیگر نیازی به زوم کردن بر روی صفحات نداشته باشید.

در حالت ریسپانسیو بودن وب سایت کد های html که از طرف دیوایس مختلف فرستاده می شوند، یکسان می باشند. اما دستورات CSS که نحوه ی نمایش اطلاعات سایت را مشخص می کند متفاوت می باشد. به همین دلیل شکل سایت در زمان استفاده از وسیله های مختلف مثل کامپیوتر ها و گوشی های همراه متفاوت می باشد.

یکی از متداول ترین کار هایی که سئو کاران انجام می دادند، محدود کردن دسترسی ربات های گوگل به فایل های javascript   و css   بوده است. اما امروزه با آپدیت شدن الگوریتم های گوگل، این ربات ها تمایل دارند سایت ها را به همان صورتی که برای کاربران به نمایش در می آید بررسی کنند. به همین خاطر توصیه می شود که دسترسی به این کد ها را محدود نکنیم.

بهینه سازی و ریسپانسیو کردن سایت

Dynamic serving 

دومین روشی که گوگل جهت بهینه سازی سایت برای موبایل پیشنهاد کرده است، Dynamic serving می باشد. متخصصان سئو معتقد اند این روش بسیار پیچیده و دشوار است و نیاز مند کد نویسی های فراوان می باشد. لذا استفاده از این روش توصیه نمی شود. در روش Dynamic serving کد های html بسته به نوع دستگاهی که کاربر با استفاده از آن به وب سایت مراجعه کرده است، متفاوت می باشد.

این روش به خاطر زمان بر بودن و هزینه بر بودن مقرون به صرفه نمی باشد و توصیه می کنیم از روش های جایگزین برای بهینه سازی سایت استفاده نمایید.

تهیه دو نسخه ی مجزا از سایت

روش سوم جهت بهینه سازی سایت برای گوشی های تلفن همراه، تهیه دو نسخه ی متفاوت از سایت می باشد. در این روش شما می بایست دو نسخه متفاوت از سایت را طراحی نمایید. یکی از این نسخه های برای کاربرانی نمایش داده می شود که از طریق pc به سایت مراجعه کرده اند. نسخه ی دیگر نیز که دارای یک ستون می باشد، مخصوص کاربرانی است که از تلفن همراه برای سرچ کردن استفاده کرده اند.

این روش همانند روش قبلی بسیار زمان بر است. چرا که طراحی دو مدل سایت کار دشواری است. فهماندن این نکته به موتور جست و جوی گوگل که هر دو ی این سایت ها در واقع یک سایت هستند، کار دشواری است.

طراحی اپلیکیشن برای گوشی های هوشمند

استفاده از اپلیکیشن ها برای کاربر بسیار ساده تر از وب سایت است. برای همین توصیه می شود که اگر کسب و کار شما به گونه ای است که می توان برای تعامل با مشتری اپلیکیشن طراحی نمود، از این کار غافل نشوید. طراحی و افزایش نصب اپلیکیشن می تواند تاثیر زیادی در جذب و تبدیل کاربر به مشتری ثابت داشته باشد.

نکاتی که در بهینه سازی سایت باید رعایت کرد

یکی از مشکلاتی که اکثر کاربرانی که با استفاده از گوشی موبایل به بررسی سایت های مورد نظر خود می پردازند، با آن روبرو هستند به نمایش در آمدن پاپ آپ هایی است که در صفحه به نمایش در می آیند. اکثر کاربرانی که با این مشکل مواجه اند پس از ورود به سایتی که دارای پاپ آپ است، به سرعت اقدام به ترک سایت می نماید. همین امر موجب می شود نرخ ماندن کاربر در سایت تا حد زیادی پایین بیاید.

تگنیک های بهینه سازی سایت برای موبایل

توصیه می شود که اگر می خواهید از تبلیغات پاپ آپ در سایت خود استفاده نمایید بهتر است آن را در بالای صفحه قرار طوری که مزاحم کاربر نباشد. حتما به سایز و اندازه ی پاپ آپ توجه داشته باشید. بعضا مشاهده می شود که برخی از سایت ها کادر های بزرگی برای پاپ آپ ها طراحی کرده اند. کاربر به هنگامی که با گوشی موبایل از این سایت ها استفاده کند به سختی قادر خواهد بود اجزای دیگر سایت را تشخیص دهد. حتی ممکن است کاربر به دلیل اینکه کادر پاپ آپ قسمت زیادی از صفحه ی او را اشغال کرده است دست به ترک سایت بزند.

 

اشتراک
Notify of
guest
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments