ریمارکتینگ وب سایت

Share on whatsapp
واتس اپ
Share on linkedin
لینکدین
Share on telegram
تلگرام
Share on email
ایمیل
ریمارکتینگ وب سایت
فهرست محتوی

ریمارکتینگ وب سایت با گوگل ادز

ابتدا تعریفی از ریمارکتینگ وب سایت خدمت شما ارائه می دهیم تا با آن آشنا شوید. فرض کنید وارد سایتی شدید و ساعت مچی زیبایی را برای خرید انتخاب کرده اید و با توجه به قیمت آن در این لحظه از خرید منصرف شدید ولی تمایل به خرید دارید. بعد از چند روز که در سایت های دیگر به دنبال محصولات دلخواه خود هستید ناگهان در قسمت کناری سایت، آن ساعت مچی که انتخاب کرده بودید را خواهید دید. ممکن است چندین بار برای شما اتفاق بیافتد و حتی ساعت مورد علاقه ی خود را در سایتی با ۲۰ درصد تخفیف مشاهده کنید، شما آن ساعت را خریداری خواهید کرد و از آن لذت خواهید برد. به این روش فروش ریمارکتینگ می گویند که در فروش محصولات بسیار موثر می باشد. ریمارکتینگ عنصر قوی در بازاریابی اینترنتی می باشد که قدرت فروش را چندین برابر می کند.

یکی از ویزگی های عالی ریمارکتینگ وب سایت استفاده ی آن در سیستم تبلیغات گوگل می باشد. در سیستم تبلیغات گوگل (گوگل ادوردز) بازاریابی مجدد یا ریمارکتینگ به شما این امکان را می دهد تبلیغ گوگل را علاوه بر مشتریان در معرض دید افرادی قرار دهید که از سایت شما قبلا بازدید کرده اند. در این مقاله مراحل انجام ریمارکتینگ وب سایت بصورت تصویری در پنل جدید گوگل ادز آموزش داده شده است. ریمارکتینگ در دو مرحله انجام می شود:

 1. ساخت لیست جامعه مورد هدف
 2. ساخت کمپین display برای ریمارکنیگ

 

 

مراحل انجام ساخت لیست جامعه مورد هدف

در اولین گام باید لیست افرادی که قصد دارید بازاریابی مجدد برروی آنها انجام شود را در پنل گوگل ادز معرفی کنید. به عنوان مثال افرادی که وارد سایت شده اند ولی وارد صفحه ی تماس با ما نشده اند. برای اینکه گوگل ادز این افراد را شناسایی کند نیاز به کدنویسی در سایت هست تا افراد شناسایی شوند. بعد از معرفی ویژگی افراد مورد نظر، گوگل ادز کد مورد نظر و محل قرار دادن آنها زا می دهد که می توانید در سایت قرار دهید. تمامی این مراحل را در ادامه توضیح داده ایم.

ساخت جانعه هدف در پنل گوگل ادز

ابتدا وارد اکانت تبلیغ گوگل شوید.

از منوی  و از ستون Shared library ، گزینه Audience manager کلیک کنید.

ریمارکتینگ وب سایت

در صفحه ی ظاهر شده لیست ریمارکتینگ های خود را می توانید مشاهده کنید. برای تعریف ریمارکتینگ وب سایت جدید برروی آیکون آبی رنگ + کلیک کنید. در اینجا با پنج نوع ریمارکتینگ روبه رو می شوید که در ادامه هرکدام از آنها را تعریف می کنیم.

انتخاب ریمارکتینگ

 • Website visitors: زمانیکه می خواهید تمامی بازدیدکنندگان سایت را مورد هدف قرار دهید، باید از این گزینه ریمارکتینگ وب سایت استفاده کنید.
 • Mobile app users: زمانیکه میخواهید افرادی که از اپلیکیشن شما استفاده می کنند را مورد هدف قرار دهید باید از این گزینه ریمارکتینگ وب سایت استفاده کنید.
 • Customer emails: زمانیکه میخواهید افرادی را که ایمیل آنها را دارید مورد هدف قرار دهید باید از این گزینه استفاده کنید.
 • YouTube users: برای مورد هدف قرار دادن کاربران یوتیوب استفاده می شود.
 • Custom combination: زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که میخواهید ترکیبی از حالت های بالا را استفاده کنید.

با توجه به تجربه، تاپ ادورت پیشنهاد می کند که از حالت اول یعنی Website visitors استفاده نمایید. زیرا با توجه به شرایط کسب و کارها در ایران بهترین گزینه می باشد و بیشترین نتیجه را خواهد داد. در نتیجه گزینه Website visitors را انتخاب کنید.

تنطیمات ریمارکتینگ وب سایت

اجازه دهید قبل از معرفی بخش های بالا یک دید کلی نسبت به هدف در ریمارکتینگ وب سایت در گوگل ادز خدمت شما ارائه دهم. سایت شما دو حالت کلی می تواند داشته باشد: 1-  فروشگاه اینترنتی 2-  سایت خدماتی. گروه تاپ ادورت سعی دارد تا با ریمارکتینگ وب سایت کسانیکه وارد سایت شما شده اند ولی خرید و یا سفارش انجام نداده اند را دوباره به سوی وب سایت شما هدایت کند تا شانس خیلی بیشتر برای فروش شما به وجود آید. در حالت سایت فروشگاهی هدف افرادی می باشد که محصولات را دیده اند ولی خرید خود را کامل نکرده اند. (ملاک خرید کردن مشتری، مشاهده صفحه خرید را با موفقیت انجام شد توسط او می باشد.) در حالت دوم که سایت خدماتی می باشد هدف افرادی می باشد که وارد سایت شده اند ولی سفارش خدمات را انجام نداده اند. (ملاک سفارش خدمات بازدید مشتری از صفحه ی تماس با ما و ارتباط با ما سایت شما می باشد.) حالت آخر هم این است که تمامی افرادی که از سایت شما دیدن کرده اند را مورد هدف قرار دهید.

توجه: در حالتی که شماره تماس در کل صفحات وجود دارد و برای سفارش خدمات الزامی به ورود به صفحه تماس با ما وجود ندارد، ریمارکتینگ وب سایت علاوه بر کسانیکه که مشتری نشده اند، افرادی که مشتری شما شده اند را نیز مورد هدف قرار می دهد.

حال به معرفی بخش های مختلف در تصویر بالا می پردازیم.

 • Audience name:  در این بخش نام مناسب برای ریمارکتینگ وب سایت خود انتخاب کنید.
 • List members: باید مخاطبانی که قصد دارید مورد هدف قرار دهید را انتخاب کنید.

مخاطبان ریمارکتینگ

Visitors of a page: این دسته مخاطبان افرادی می باشند که از یک صفحه دلخواه سایت شما دیدن کرده اند.

Visitors of a page who did not visit another page: افرادی می باشند که وارد سایت شما شده اند ولی وارد صفحات دلخواه شما (مانند: خرید با موفقیت انجام شد یا تماس با ما) نشده اند. به اصطلاح افرادی که خرید و سفارش خود را تکمیل نکرده اند.

Visitors of a page who also visited another page: افرادی که وارد صفحه فرود و صفحات دیگر سایت شما شده اند. مانند کسانیکه محصولات و یا خدمات متنوع شما را دیده اند.

Visitors of a page who also visited during specific dates: افرادی را مورد هدف قرار می دهد که در یک بازه ی دلخواه از سایت شما دیدن کرده اند. مانند فروش های ویزه که در زمان های خاص انجام می شود.

Visitors of a page with a specific tag: افرادی که قبلا از ریمارکتینگ تگ استفاده نموده اند.

ما برای مثال مخاطبان گروه اول را مورد هدف قرار می دهیم. Visitors of a page گزینه ی انتخابی ما می باشد. اگر گزینه های دیگر را انتخاب کنید لینک صفحات مورد نظر خود را باید وارد کنید.

 • Initial list size: گوگل ادز افرادی که طی 30 روز گدشته از سایت شما دیدن کرده اند را در این لیست جمع آوری می کند. در صورتی است که ریمارکتینگ وب سایت به سایت اضافه کرده باشید.
 • Membership duration: مقدار زمانی است که می خواهید مخاطبان خود را در لیست نگه دارید. حداکثر این مقدار 18 ماه یا 540 روز می باشد.
 • Description: در این بخش می توانید توضیحات دلخواه خود را وارد کنید.

 

 

معرفی تگ ریمارکتینگ وب سایت

بعد از آنکه تنظیمات ریمارکتینگ وب سایت را انجام دادید نوبت آن است که تگ ریمارکتینگ وب سایت را در سایت خود معرفی کنید. این مرحله برای جمع آوری داده از مخاطبان سایت می باشد. بدیهی است برای اینکه گوگل ادز اطلاعات مخاطبان شما را بتواند جمع آوری کند باید به سایت دسترسی داشته باشد. در ادامه مراحل لازم را برای شما شرح می دهیم.

برای شروع باید از قسمت Audience manager برروی گزینه ی Audience sources کلیک نمایید. هنگامی که کلیک کنید با تعدادی از تگ هایی که در گوگل ادز وجود دارد روبرو خواهید شد که در تصویر زیر آنها را به طور کامل می بینید.

تگ های گوگل ادز

این مقاله مربوط به ریمارکتینگ وب سایت در گوگل ادز می باشد، پس در قسمت AdWords tag بروی SET UP TAG کلیک می کنیم و وارد قسمت تنطیمات تگ ریمارکتینگ می شویم.

دو قسمت مختلف را ملاحظه می کنید که قسمت اول برای جمع آوری اطلاعات استاندارد و قسمت دوم برای جمع آوری اطلاعات خاص و ویزه است. قسمت اول برای کسب و کارهای مختلف کاملا پاسخگو می باشد در نتیجه برروی آن کلیک می کنیم.

قسمت های تگ ریمارکتینگ

گزینه ی user id برای جمع آوری اطلاعات در مرورگرهای مختلف به صورت متمرکز می باشد.

در مرحله بعد تگ ریمارکتینگ و نحوه ی قرار دادن آن در سایت به طور کامل نمایش داده شده است. تگ ریمارکتینگ از دو تکه کد Global site tag و Event snippet تشکیل شده است که باید در داخل تگ head قرار دهید. Global site tag باید در تمامی برگه های سایت قرار گیرد و پارامترهایی که از بازدیدکنندگان می‌خواهید جمع‌آوری کنید در Event Snippet قرار خواهد گرفت.

تگ وب سایت

در آخر برروی continue کلیک کنید و تنها بعد از جند روز می توانید از قسمت Audience sources اطلاعات مربوط به ریمارکتینگ وب سایت را ملاحظه کنید و بررسی نمایید. استفاده از ریمارکتینگ می تواند برای افزایش مشتری مفید باشد و پیشنهاد می کنیم که از آن استفاده نمایید.

 

ساخت کمپین display برای ریمارکنیگ

حال وقت آن است که کمپین تبلیغاتی برای بازاریابی مجدد یا همان ریمارکتینگ وب سایت را بسازیم. در حال حاضر جامعه هدف آماده است و به عنوان مثال ما افرادی که وارد سایت تاپ ادورت شده اند ولی وارد صفحه ی شارژ اکانت گوگل ادز نشده اند و همچنین تمامی افرادی که از طریق گوگل ادز وارد سایت شده اند را میخواهیم مورد هدف قرار دهیم. لیست اهداف ساخته شده را در تصویر زیر مشاهده می کنید.

ریمارکتینگ وب سایت

 

 • برای شروع به صفحه ی کمپین ها بروید و برروی آیکون ساخت کمپین جدید کلیک نمایید. در قسمت اول هدف خود از تبلیغات را انتخاب کنید و سپس در قسمت بعد گزینه ی Display را انتخاب کنید.

بازاریابی وب سایت

 

 • بعد از انتخاب گزینه ی Standard display campaign در قسمت بعدی باید آدرس سایت خود را وارد کنید و در آخر برروی دکمه آبی رنگ کلیک نمایید. حال وارد تنظیمات کمپین شده اید.
 • در قسمت Campaign name، نام کمپین خود را وارد کنید.
 • در قسمت Locations، به دلیل وجود محدودیت برای کشور ما گزینه ی تمامی کشورها را انتخاب کنید. (اگر قصد تبلیغ در سایر کشورها را دارید، می توانید آنها را انتخاب کنید.)
 • در قسمت Languages: زبان های مورد نظر را وارد کنید.
 • در قسمت Bidding: هزینه ای که میخواهید برای هر تبدیل و یا اقدام بپردازید را وارد کنید. می توانید از شکل زیر کمک بگیرید.

ریمارکتینگ گوگل ادز

 

 • در قسمت Budget: بودجه روزانه  مورد نظر را وارد کنید.
 • در قسمت Ad group name: نام گروه آگهی خود را وارد کنید.
 • در قسمت Audiences یا همان جامعه هدف فعلا یک گزینه را به دلخواه انتخاب کنید. در آخر باید ویرایش و جامعه هدف های مورد نظر را تعیین کنیم.

بازاریابی مجدد

 

 • در قسمت Targeting expansion نیز می توانید به گوگل اجازه دهید که جامعه هدف بیشتری را برای شما انتخاب کند.
 • اگر در قسمت bidding گزینه ی دستی را انتخاب کرده باشید. در قسمت Ad group bid باید هزینه ی پیشفرض برای پرداخت را وارد کنید.
 • در نهایت در قسمت Create your ads نیز باید تبلیغ بنری خود را بسازید که نیازمند عکس و فیلم و توضیحات می باشد. در سمت راست صفحه نمایش می توانید پیش نمایش تبلیغ را مشاهده کنید.پ
 • حال برروی create campaign کلیک نمایید.پ

 

هنوز کار تموم نشده و باید جامعه هدف خود برای ریمارکتینگ وب سایت را تعیین کنیم. برای اینکار از نوار بالا گزینه ی Tools را انتخاب و به قسمت Audience manager باید رفت.

 • جامعه هدف هایی که قصد ریمارکتینگ وب سایت دارید را انتخاب و برروی Add to از نوار بالا کلیک کنید.

ریمارکتینگ وب سایت

 

 • آدرس کمپین جدیدی را وارد و در آخر گزینه ی Targeting را انتخاب کنید. حال با کلیک بروی ADD AUDIENCES کار تمام خواهد شد.

ریمارکتینگ تبلیغات

1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (اولین نفر باش که امتیاز میده به این مقاله)
Loading…

مقالات آموزشی
4
دیدگاه بگذارید
avatar
  اشتراک  
جدیدترین قدیمی ترین محبوب ترین
Notify of
محمد X
کاربر مهمان
محمد X

سلام ، من دقیق متوجه نشدم این ریمارکتینگ چجوری کار میکنه ؟!

مریم داورزنی
Admin

سلام. شما تگی رو داخل سایت خودتون قرار میدید و اون تگ IP کاربران وارد شده به سایت شمارو ثبت میکنه ، حالا شما می تونید از امکانات گوگل استفاده کنید و برای همین آی پی در سایت های دیگه تبلیغ خودتون رو نمایش بدید. توجه کنید که تبلیغ شما فقط برای آی پی هایی نمایش خواهد داشت که قبلا از سایت شما بازدید داشتن.

حسین علینژاد
کاربر مهمان
حسین علینژاد

سلام روزتون بخیر
حتما برای ریمارکتینگ یک کمپین جدا باید ساخت؟