تخفیف ویژه برای کاربران قدیمی تاپ ادورت فعال شد

ریسپانسیو کردن وب سایت

در این مقاله قصد داریم در رابطه با ریسپانسیو کردن وب سایت مطالبی را برای شما ارائه دهیم. همچنین می‌خواهیم از اهمیت ریسپانسیو کردن وب سایت، چگونگی انجام این عمل و مزایای آن برای وب سایت مطالبی را عنوان کنیم.

اهمیت ریسپانسیو کردن وب سایت

در چند دهه اخیر تکنولوژی با سرعت روز افزونی در حال پیشرفت و گسترده شدن می‌باشد. سالها پیش با ارائه شدن اولین وب سایت‌ها و وبلاگ‌ها به دنیای دیجیتال، تنها استفاده از آن‌ها در سیستم‌های کامپیوتری مقدور بود. اگر با گوشی‌های همراه یا تبلت‌ها به سایت‌های مختلف مراجعه می‌کردید، نمی‌توانستید نظمی را که همین سایت‌ها در هنگام لود شدن توسط یک کامپیوتر دارند، ببینید.

همین امر طراحان و مدیران وب سایت‌ها را به فکر واداشت. آنها از این حقیقت آگاه بودند که روز به روز دنیا در حال حرکت به سمتی است که بتوان با استفاده از گوشی‌های همراه تمام امور روزمره را رفع و رجوع نمود.

پیشنهاد ویژه برای سال ۱۴۰۰
تخفیف 30% کارمزد بر روی شارژ 300 دلاری
همین امروز با شارژ اکانت گوگل ادز 30 درصد تخفیف بگیرید.

انسان‌ها تمایل به رفع نیاز‌های خود از طریق آسان ترین راه‌ها و شیوه‌ها دارند. اغلب کسانی که می‌خواهند یک موضوعی را در موتور‌های جست و جو سرچ کنند، از دسترس ترین ابزار‌ها یعنی گوشی‌های موبایل استفاده می‌کنند. پس ساخت و طراحی سایت‌ها به شیوه‌هایی که بتوان توسط گوشی همراه و تبلت و یا دیگر وسایل ارتباطی، به سادگی از آن‌ها بهره برد، امری بسیار مهم تلقی می‌شود.ریسپانسیو کردن وبسایت چیست؟

کلمه ریسپانسیو یک عبارت لاتین می‌باشد. معنا و مفهوم این عبارت، واکنش گرایی یا واکنش پذیر بودن نسبت به تغییرات محیطی است. حال اگر از این اصطلاح در طراحی وب سایت‌ها استفاده شود به این معنی است که آن وبسایت نسبت به دستگاه‌های مختلفی که کاربران از طریق آن‌ها وارد سایت می‌شوند، واکنش پذیر است. یک سایت با طراحی ریسپانسیو قادر است، در هر دستگاهی که کاربر برای بازدید از وب سایت از آن استفاده می‌کند به خوبی نمایش داده شود.

به طور مثال اگر شما به وسیله کامپیوتر به یک سایت واکنش گرا یا ریسپانسیو مراجعه نمایید، محتوای سایت در چندین ستون برای شما نمایش داده می‌شود. حال اگر این سایت را با تبلت چک کنید تعداد ستون‌ها به دو ستون کاهش می‌یابد. زمانی که از گوشی همراه برای بازدید از این سایت استفاده می‌کنید، اطلاعات در یک ستون نمایش داده می‌شوند. با این عمل دیگر نیازی به زوم کردن صفحه برای خواندن بهتر مطالب ندارید.

رسپانسیو کردن وب سایت

مزایای ریسپانسیو کردن وب سایت

در ادامه مطلب قرار است چندین مورد از مهم ترین فواید و مزایای ریسپانسیو کردن وب سایت را برای شما برشماریم. این موارد به عبارت اند از:

افزایش میزان بازدید وب سایت

همان طور که قبل تر نیز اشاره شد، استفاده از گوشی‌های همراه برای کاربران از محبوبیت خاصی برخوردار اند. این دستگاه‌ها به دلیل در دسترس بودن و امکانات ویژه ای که دارند، برای انجام جست و جو‌های روزمره می‌توانند گزینه خیلی مناسبی به شمار آیند. ریسپانسیو کردن وب سایت ها می‌تواند این کاربران موبایلی را ترغیب به دنبال کردن مطالب از سایت شما کند.

جالب است بدانید که طبق آمار بدست آمده در سال‌های اخیر، کاربران موبایلی بیشترین سهم از تعداد کاربران را به خود اختصاص داده اند. گفته شده است که چیزی بالغ بر 51 درصد از جست و جو‌هایی که توسط مرورگر‌ها انجام می‌شود، از طریق گوشی‌های همراه صورت گرفته است. با ریسپانسیو کردن وب سایت شما فضایی مناسب برای این کاربران فراهم آورده اید. یکی از بزرگترین نتایجی که ریسپانسیو کردن وب سایت می‌تواند داشته باشد افزایش بازدید از سایت است.

بهبود رتبه در رنکینگ گوگل

موتور جست و جوی گوگل از هوش بالایی برخودار است. مثلا اگر شما با گوشی موبایل خود اقدام به سرچ کردن کنید، گوگل با در نظر گرفتن این موضوع سایت‌هایی را در اولین پیشنهاد‌های خود به شما ارائه می‌دهد که ریسپانسیو شده باشند. همین امر سبب می‌شود که کاربران بسیاری از طریق گوگل به سایت شما مراجعه کنند. درنتیجه میزان ورودی از گوگل برای سایت شما ارتقا خواهد یافت.

ریسپانسیو کردن سایت که توسط طراحان سایت صورت می‌پذیرد، یکی از مواردی است که در بهبود سئو سایت بسیار با اهمیت است. یک سایت واکنش گرا و با سئوی مطلوب قطعا می‌تواند در رنکینگ گوگل بهترین رتبه‌ها را از آن خود سازد.

کاهش هزینه طراحی با ریسپانسیو کردن وب سایت

در گذشته‌های نه چندان دور وب مستران و طراحان سایت، برای راحتی کاربران دو نوع وب سایت را طراحی می‌کردند. یک سایت مخصوص کسانی که از طریق کامپیوتر به وب سایت مراجعه می‌کنند و دیگری برای آن‌هایی که از طریق گوشی‌های موبایل اقدام به جست و جو کردن در سایت می‌کنند. همین اتفاق هزینه‌های طراحی و ساخت وب سایت را دو برابر و حتی بیشتر می‌کرد. اما با فراهم آمدن امکان ریسپانسیو کردن وب سایت دیگر نیازی به صرف مبالغ بسیار زیاد و هزینه‌های بیهوده نبود.

ریسپانسیو کردن وب سایت یکی از اموری است که بیشتر طراحان سایت را مجاب به بالا بردن دقت و آزمون و خطاهای بسیاری می‌سازد. چرا که ما امروزه انواع و اقسام گوشی موبایل در سایز‌ها و اندازه‌های مختلف داریم. طراحی وب سایتی که بتواند به راحتی پاسخگوی همه این وسایل باشد امری دشوار و زمان بر است. پس ریسپانسیو کردن نیاز به صرف دقت و زمان بسیاری می‌باشد.

ریسپانسیو کردن وب سایت

متخصصان سئو بر این عقیده اند که بهترین کار جهت بهینه سازی سایت برای موبایل ریسپانسیو کردن و یا واکنش گرا کردن سایت می‌باشد. ریسپانسیو کردن در اصطلاح به معنی واکنش گرا بودن سایت نسبت به وسیله ای که توسط آن به بررسی صفحات وب می‌پردازیم.

به طور مثال اگر شما یک سایت سه ستونه را با PC بررسی نمایید، در صورت ریسپانسیو بودن این سایت زمانی که با گوشی موبایل به بررسی همین سایت بپردازید خواهید دید که اطلاعات تنها در یک ستون به نمایش در آمده اند. این امر سبب می‌شود که دیگر نیازی به زوم کردن بر روی صفحات نداشته باشید.

در حالت ریسپانسیو بودن وب سایت کد‌های html که از طرف دیوایس مختلف فرستاده می‌شوند، یکسان می‌باشند. اما دستورات CSS که نحوه نمایش اطلاعات سایت را مشخص می‌کند متفاوت می‌باشد. به همین دلیل شکل سایت در زمان استفاده از وسیله‌های مختلف مثل کامپیوتر‌ها و گوشی‌های همراه متفاوت می‌باشد.

یکی از متداول ترین کار‌هایی که سئو کاران انجام می‌دادند، محدود کردن دسترسی ربات‌های گوگل به فایل‌های javascript و css بوده است. اما امروزه با آپدیت شدن الگوریتم‌های گوگل، این ربات‌ها تمایل دارند سایت‌ها را به همان صورتی که برای کاربران به نمایش در می‌آید بررسی کنند. به همین خاطر توصیه می‌شود که دسترسی به این کد‌ها را محدود نکنیم.

Dynamic serving

دومین روشی که گوگل جهت بهینه سازی سایت برای موبایل پیشنهاد کرده است، Dynamic serving می‌باشد. متخصصان سئو معتقد اند این روش بسیار پیچیده و دشوار است و نیاز مند کد نویسی‌های فراوان می‌باشد. لذا استفاده از این روش توصیه نمی‌شود. در روش Dynamic serving کد‌های html بسته به نوع دستگاهی که کاربر با استفاده از آن به وب سایت مراجعه کرده است، متفاوت می‌باشد.

این روش به خاطر زمان بر بودن و هزینه بر بودن مقرون به صرفه نمی‌باشد و توصیه می‌کنیم از روش‌های جایگزین برای بهینه سازی سایت استفاده نمایید.

تهیه دو نسخه مجزا از سایت

روش سوم جهت بهینه سازی سایت برای گوشی‌های تلفن همراه، تهیه دو نسخه متفاوت از سایت می‌باشد. در این روش شما می‌بایست دو نسخه متفاوت از سایت را طراحی نمایید. یکی از این نسخه‌های برای کاربرانی نمایش داده می‌شود که از طریق pc به سایت مراجعه کرده اند. نسخه دیگر نیز که دارای یک ستون می‌باشد، مخصوص کاربرانی است که از تلفن همراه برای سرچ کردن استفاده کرده اند.

این روش همانند روش قبلی بسیار زمان بر است. چرا که طراحی دو مدل سایت کار دشواری است. فهماندن این نکته به موتور جست و جوی گوگل که هر دو این سایت‌ها در واقع یک سایت هستند، کار دشواری است.

طراحی اپلیکیشن برای گوشی‌های هوشمند

استفاده از اپلیکیشن‌ها برای کاربر بسیار ساده تر از وب سایت است. برای همین توصیه می‌شود که اگر کسب و کار شما به گونه ای است که می‌توان برای تعامل با مشتری اپلیکیشن طراحی نمود، از این کار غافل نشوید. طراحی و افزایش نصب اپلیکیشن می‌تواند تاثیر زیادی در جذب و تبدیل کاربر به مشتری ثابت داشته باشد.

چگونه از ریسپانسیو کردن وب سایت مطمئن شویم؟

اگر شما برای طراحی یک سایت ریسپانسیو از یک برنامه نویس کمک گرفته اید برای اطمینان از صحت و درستی عمل او نیاز نیست کار بسیار دشواری انجام دهید. بعضی افراد می‌گویند که برای سنجش این کار حتما می‌بایست که حداقل یک بار سایت را با گوشی، تبلت و کامپیوتر چک کرد.

اما یک روش بسیار ساده تر و راحت تری برای انجام این کار موجود است. آن هم استفاده از سایت am I responsive می‌باشد. استفاده از این سایت بسیار ساده می‌باشد. به این صورت که پس از وارد کردن آدرس سایت خود در قسمت مشخص شده، سایت شما در ابعاد و اندازه‌های مختلف به نمایش در خواهد آمد. راه دیگری که می‌توان شما را از ریسپانسیو کردن وب سایت مطمئن کند، تغییر اندازه صفحه مرورگر است. می‌توانید صفحه را از حالت بزرگنمایی خارج کرده و در سایز‌های دیگر بررسی نمایید.

طراحی سایت برای حداقل سه سایز مختلف

سایت‌هایی که ریسپانسیو می‌شوند و یا در اصطلاح به صورت RWD در می‌آیند، می‌بایست حداقل در سه سایز واندازه مختلف طراحی شوند. مورد اول برای صفحات کمتر از 600 پیکسل می‌باشد. این اندازه اغلب برای گوشی‌های تلفن همراه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

حالت دوم، طراحی سایت برای صفحاتی با ابعاد 600 تا 900 پیکسل می‌باشد. اغلب تبلت‌ها و برخی از گوشی‌های هوشمند صفحه نمایش با این ابعاد را دارا هستند. و مورد آخر نیز، طراحی وب سایت برای ابعادی بالغ بر 900 پیکسل می‌باشد. صفحاتی با این اندازه بیشتر در مانیتور‌ها و لپ تاپ‌ها دیده می‌شوند.

نکاتی که در بهینه سازی سایت باید رعایت کرد

یکی از مشکلاتی که اکثر کاربرانی که با استفاده از گوشی موبایل به بررسی سایت‌های مورد نظر خود می‌پردازند، با آن روبرو هستند به نمایش در آمدن پاپ آپ‌هایی است که در صفحه به نمایش در می‌آیند. اکثر کاربرانی که با این مشکل مواجه اند پس از ورود به سایتی که دارای پاپ آپ است، به سرعت اقدام به ترک سایت می‌نماید. همین امر موجب می‌شود نرخ ماندن کاربر در سایت تا حد زیادی پایین بیاید.

توصیه می‌شود که اگر می‌خواهید از تبلیغات پاپ آپ در سایت خود استفاده نمایید بهتر است آن را در بالای صفحه قرار طوری که مزاحم کاربر نباشد. حتما به سایز و اندازه پاپ آپ توجه داشته باشید.

بعضا مشاهده می‌شود که برخی از سایت‌ها کادر‌های بزرگی برای پاپ آپ‌ها طراحی کرده اند. کاربر به هنگامی که با گوشی موبایل از این سایت‌ها استفاده کند به سختی قادر خواهد بود اجزای دیگر سایت را تشخیص دهد. حتی ممکن است کاربر به دلیل اینکه کادر پاپ آپ قسمت زیادی از صفحه او را اشغال کرده است دست به ترک سایت بزند.

دیدگاهتان را بنویسید