تخفیف ویژه برای کاربران قدیمی تاپ ادورت فعال شد

آموزش سئو یوتیوب

همه می دانند که امروزه کاربران ترجیح می دهند بجای اینکه یک پست وبلاگ طولانی را بخوانند، یک ویدیو تماشا کنند. در حقیقت ، 59درصد از مدیران می گویند ترجیح می دهند یک فیلم تماشا کنند تا اینکه متن را بخوانند این درصد بالا بدان معناست که سئوی ویدئو می تواند مزایای بی شماری داشته باشد ازجمله: افزایش زمان تماشا ، آگاهی بیشتر از نام تجاری (brand awareness) ، فروش و مشتریان بیشتر.

چرا که در ویدیو جلوه‌های بصری می‌تواند در ذهن فرد جای بگیرد و توضیحاتی که به صورت تصویری ارائه می‌شود بسیار کامل‌تر و جامع‌تر از توضیحات در نوشتار است. بنابراین بدیهی است که افراد با تماشای ویدیو تمایل بیشتری به خرید محصولات یا استفاده از خدمات پیدا ‌کنند.

موتورهای جستجو مانند یوتیوب و گوگل از الگوریتم های یکسانی برای رتبه بندی وب سایت و ویدئو استفاده می کنند و تمرکز همه آن‌ها بر ارائه بهترین تجربه ممکن به کاربر است . به همین دلیل، نتایج جستجوی ویدئویی YouTube با نتایج جستجوی Google ترکیب شده است تا جستجو  برای افراد ساده‌تر شود.

موتورهای جستجو مانند یوتیوب و گوگل

از دست ندهید: تبلیغات در یوتیوب

8 راه حل برای کسب جایگاه بالاتر در نتایج جستجوی ویدئویی یوتیوب

شما می توانید برای تبلیغ کسب و کار خود در YouTube، استراتژی SEO و ویدیوبی خود را به روشی کاملاً ساده با یکدیگر ترکیب کنید. انجام این کار نه تنها زمان تماشای ویدئوی شما را (توسط کاربران) بهبود می بخشد ، بلکه توجه مشتریان را نیز به خود جلب می کند و با مواردی مانند ریمارکتینگ یوتیوب به شما کمک می‌کند. در اینجا هشت مرحله برای بهبود سئوی YouTube با هدف افزایش ترافیک و بازدید ویدیو آورده شده است.

1- کلمات کلیدی خود را عاقلانه انتخاب کنید

رقابت در صفحه نتایج موتورهای جستجو هرماه سخت‌تر می‌شود. . رقبای جدید ، محصولات جدید ، خدمات جدید – همه برای کسب رتبه های برتر می جنگند. بنابراین ، یافتن راه هایی برای تنوع بخشیدن به محصولات، خدمات، ویدئوها یا وبسایتتان اهمیت ویژه‌ای دارد. انتخاب کلمات کلیدی مناسب اولین عاملی است که باید برای کسب جایگاه بهتر در یوتیوب به آن توجه کنید.

بهتر است تحقیق کلمات کلیدی خود را به بهتربن و دقیق‌ترین شکل ممکن انجام دهید و کلماتی را انتخاب کنید که رقابت زیادی برای آن‌ها وجود ندارد اما می‌توانند حجم بالایی از بازدید را برای شما به ارمغان آورند.

می توانید از همان ابزارهایی را که برای تحقیق کلید واژه که برای PPC یا SEO استفاده می کنید، بکار بگیرید. برخی از این ابزارها عبارتند از:

 • ابزار کلید واژه رایگان WordStream
 • Google Keyword Planner.
 • Moz یا semrush.
 • Google – قسمت پیشنهاد های جستجو ، people also ask ، جستجوهای مرتبط …!

2- از کلمات کلیدی در عنوان ویدئو استفاده کنید

درک هدف جستجوی مخاطبان اولین قدم است. همانطور که می‌دانید رایج‌ترین نوع جستجو در بین افراد شامل اهداف اطلاعاتی و تجاری است.

بنابراین ، مطابقت محتوای ویدیوی شما با هدف مشتری به نمایان شدن ویدئوی شما در نتایج جستجوکمک می‌کند.

استفاده از کلمه کلیدی در عنوان ویدئو در یوتیوب

برای خودتان مشخص نمایید که چرا می‌خواهید یک ویدیو در یوتیوب قرار دهید. در واقع هدف از ساخت ویدیو را مشخص نمایید و تعیین کنید که مخاطب اصلی آن چه کسانی خواهند بود. اگر قصد دارید با ساختن ویدیو یک محصول را بررسی نمایید، باید نام محصول را در عنوان ویدیو قرار دهید.

شاید عنوان‌نویسی یک کار ساده و نه چندان مهم به نظر بیاید. اما بسیاری از کانال‌های یوتیوبی از آن غافل شده و فرصت قرار گرفتن در جایگاه های برتر نتایج ویدئویی گوگل و یوتیوب را از دست می‌دهند.

در زیر مثالی از رقابت پذیری عبارت”بررسی لپ تاپ ایسوس” آمده است. این اصطلاح چیزی است که ممکن است کسی هنگام بررسی محصول در جستجوی آن باشد و این ویدیوها از YouTube ، نتایجی هستند که در اختیار کاربر قرار می‌گیرند.

استفاده از کلمه کلیدی در عنوان ویدئو در یوتیوب

3- کلمه کلیدی را در فایل ویدئویی خود قرار دهید

ممکن است YouTube هنگام نمایش ویدئوی شما در نتایج جستجو از این عامل به عنوان یکی از عوامل رتبه بندی استفاده کند. اگر نام فایلی که بارگذاری می کنید کلمه کلیدی مورد نظر را داشته باشد ، ویدئوی شما شانس بسیار بیشتری برای نمایش در جایگاه‌های برتر و بازید بیشتر خواهد داشت.

هنگام آپلود یک ویدیوی جدید، می‌توانید نام فایل را مشاهده کنید. یوتیوب از این امر برای اطمینان از مرتبط بودن ویدیو با موضوع استفاده می‌کند. پس بهتر است قبل از آپلود، از مناسب بودن نام فایل خود اطمینان حاصل نمایید.

 

کلمه کلیدی در فایل ویدیویی در یوتیوب

4- توضیحات ویدیوی YouTube خود را بهینه کنید

یکی از مهمترین فاکتورهای سئوی یوتیوب این است که مطمئن شوید یک توضیحات (description) جامع و بهینه برای ویدئوی خود داشته باشید. هر زمان که یک عنصر ویدئوی یوتیوبی (مانند توضیحات ویدیو ، زیرنویس و کپشن یا thumbnail) را تغییر دهید، یوتیوب ویدیو را دوباره ارزیابی می کند. این ویژگی می تواند خوب یا بد باشد، بنابراین مهم است که از ابتدا آن را به درستی انجام دهید!

یوتیوب توصیه می کند که مهمترین کلمات کلیدی خود را در دو جمله اول دسکریپشن ویدئوی خود قرار دهید. توضیحات ویدئوی شما نباید بیش از 200 کلمه باشد. به طور کلی باید این توضیحات را به شکلی مفید بنویسید. اگر جمله‌ای در توضیحات شما به کاربر کمک نمی کند، آن را حذف کنید.

توضیحات ویدئو در یوتیوب

در زیر می بینید که کلمه کلیدی که من در گوگل تایپ کرده‌ام در توصیف ویدئوهایی که نشان داده شده است هایلایت یا پررنگ تر شده است.  YouTube با این روش به کاربر می گوید این ویدئو ها به موضوع مورد نظر او مرتبط هستند.

بهینه سازی دسکریپشن در یوتیوب:

 • یک نمای کلی از ویدیوی خود را با گفتار روان بیان نمایید. برای نوشتن دسکریپشن فقط کلمات کلیدی را کنار هم قرار ندهید.
 • مهمترین کلمات کلیدی را در ابتدای توضیحات خود وارد کنید.
 • یک یا دو کلمه اصلی را انتخاب کنید که ویدیوی شما را توصیف می‌کند و آن‌ها را در توضیحات و عنوان خود استفاده کنید.
 • از ابزار‌های کلمه کلیدی مانند Google Trends و Google Ads Keyword Planner برای شناسایی کلمات کلیدی محبوب و مترادف آن‌ها استفاده کنید. این برنامه‌ها به شما در افزایش بازدید از طریق جستجو کمک می‌کند.
 • کلمات بی‌ربط را در توضیحات خود حذف کنید زیرا باعث ایجاد نتایج ضعیف می‌شوند و ممکن است خط مشی‌های Google را نقض کند.

بهینه سازی دسکریپشن در یوتیوب

5- از هشتگ‌های ویدئویی برای هدایت نتایج جستجوی YouTube استفاده کنید

همان‌طور که می‌دانید امروزه کاربران در رسانه‌های اجتماعی، از هشتگ‌ها برای یافتن محتوایی که به سوالات آنها پاسخ دهد، استفاده می‌کنند. بنابراین بهتر است شما نیز از هشتگ های مرتبط به ویدئوی خود در توضیحات ویدئو استفاده کنید تا بینندگان هنگام جستجوی یک هشتگ خاص، ویدیوی شما را پیدا کنند.

از آنجایی که هشتگ‌ها باعث می‌شوند ترندهای کلیدی بیشتر نمایان شوند، بنابراین به هدایت جستجو کمک ویژه ای می‌کنند. برچسب‌هایی که در توضیحات مشخص می‌کنید در سئو یوتیوب تاثیرات بسیاری دارند. هنگامی که یک هشتگ را به توضیحات ویدئو اضافه می‌کنید، در بالای عنوان ویدیو دیده می‌شود و سپس به آن پیوند داده خواهد شد.

همچنین مهم است که به یاد داشته باشید هشتگ‌های ویدیویی را در کجا قرار می‌دهید. اگر هشتگی را در عنوان ویدیو اضافه کنید، هشتگ‌های توضیحات در مورد عنوان ویدیو نمایش داده نمی‌شوند.

هشتگ گذاری ویدئو در یوتیوب

6- یک دسته برای ویدئوی خود انتخاب کنید

اگر کاربران ویدئوی موردنظر خود را با گزینه‌های پیشرفته جستجو کنند، می‌توانند دسته‌ای هم تعیین کنند تا جستجو فقط از بین ویدئوهای آن دسته خاص انجام شود. بنابراین بهتر است هنگام بارگذاری ویدئوی خود، دسته‌ای نیز برای آن مشخص کنید تا شانس بیشتری برای پیدا شدن توسط کاربرداشته باشید.

YouTube گزینه‌های متنوعی برای انتخاب دارد، بنابراین باید بتوانید دسته ای را پیدا کنید که مناسب ویدئوی شما باشد. توجه داشته باشید که هنگام آپلود فیلم خود می‌توانید گزینه‌های دسته‌بندی را انتخاب کنید تا نتایج بهتری را در سئو یوتیوب مشاهده نمایید.

دسته بندی در سئو یوتیوب

 

7- تصویر کوچک(thumbnail) ویدیوی خود را به درستی انتخاب کنید

تصویر کوچک(thumbnail) ویدئو در یوتیوب می‌تواند تاثیر مثبت و منفی بر ویدئوی شما داشته باشند. همانطور که می‌دانید این تصاویر کوچک در واقع پیش نمایشی از ویدیو‌ و اولین چیزی خواهند بود که توجه افراد را جلب می‌کنند. یک تصویر کوچک جذاب می‌تواند مخاطب را به سمت خود جذب نماید و این موضوع منجر به افزایش بازدید ویدیو شما خواهدشد که می تواند تأثیر زیادی بر رتبه YouTube داشته باشد.

تصویر کوچک(thumbnail) ویدئو در یوتیوب

بنابراین باید تصویری بسازید که توجه افراد را به خود جلب کند و از دیگر تصاویر متمایز باشد تا ویدیوی شما مورد توجه کاربر قرار گیرد. به عنوان مثال ، تصاویر زیر فقط از خود ویدیو گرفته شده اند و برای جلب توجه کاربر گزینه خوبی نیستند.

ایجاد تصویر کوچک سفارشی برای ویدئو، بهترین راه بهینه‌سازی سئو یوتیوب می‌باشد. زیرا می‌تواند به کاربر نشان دهد که محتوای ویدیو شما چیست. همین که کاربر متوجه شود ویدیو برای او مفید است، کلید موفقیت شما خواهد بود:

یک مثال عالی از یک تصویر کوچک سفارشی:

بهترین راه بهینه‌سازی سئو یوتیوب تصویر کوچک سفارشی

8- زیرنویس و closed caption را اضافه کنید

در حالی که زیرنویس‌های ویدئویی برای بینندگانی که نمی توانند زبان ویدئو را درک کنند طراحی شده است، closed captionها  برای بینندگانی است که نمی توانند صدای ویدئو را بشنوند. با استفاده از  این گزینه ها  کاربر می‌تواند منظور شما را از ساخت ویدیو درک نماید. همچنین برای افرادی که مشکلات شنوایی دارند نیز یک امکان عالی محسوب می‌شود و نشان از احترام شما به کاربر دارد.

فایل های زیرنویس و closed caption ها، متن آن چیزی هستند که در ویدیو گفته می‌شود. این فایل همچنین شامل کدهای زمانی برای نمایش هر بیت از متن در هر ثانیه از ویدئو است تا با گفتار یا یک عنصر بصری دیگر مطابقت داشته باشد.

یکی دیگر از مزایای داشتن این رونوشت‌ها برای ویدئوی شما این است که می تواند توسط موتورهای جستجوی گسترده، مانند یک وبلاگ ، دریافت شود.

در صفحه بارگذاری ویدیو ، می توانید فایل و زبان ویدیوی خود را انتخاب کنید. برای ایجادد یک فایل srt راهنماهای بسیار خوبی وجود دارد که شما می‌توانید با جستجو در اینترنت آن را بیاموزید.

زیرنویس و closed caption در ویدئو یوتیوب

از دست ندهید: راهنمای کامل تبلیغات ویدیویی آنلاین

سخن پایانی

اگر به دنبال سود بیشتر از بازاریابی ویدئویی خود هستید،از این نکات مفید برای بهبود سئو یوتیوب استفاده کنید تا ترافیک و بازدید ویدئوهای خود را افزایش دهید.

 • کلمات کلیدی خود را عاقلانه انتخاب کنید
 • کلمات کلیدی را در عنوان ویدئو قرار دهید
 • کلمات کلیدی را در فایل ویدئویی قرار دهید
 • توضیحات خود را بهینه کنید
 • از هشتگ های ویدئویی استفاده کنید
 • یک دسته ویدیو را انتخاب کنید
 • از تصاویر کوچک جذاب استفاده کنید
 • اضافه کردن زیرنویس و closed caption

پس از بررسی 8 نکته در مورد بهتر شدن نرخ بازدید حال می‌دانیم که چگونه باید یک ویدیو را در یوتیوب آپلود کنیم تا هم بازدید بیشتری داشته باشد و هم منجر به فروش و یا ارائه خدمات بیشتر شود.

انتخاب کلمه کلیدی در میان نکاتی که مربوط به بهینه‌سازی سئو یوتیوب می‌شوند، همیشه حرف اول را می‌زنند و مهمترین جز به حساب می‌آید. بعلاوه، به خاطر داشته باشید هرچه محتوای مفیدتری به کاربران ارائه دهید، حجم جستجوی بیشتری به کانال یوتیوب شما می رسد!

پس برای بهتر شدن سئو یوتیوب ابتدا یک کلمه کلیدی هوشمندانه را انتخاب نمایید و در ادامه ویدیو خود را با توجه به مواردی که در بالا ذکر شد، آپلود نمایید. گام برداشتن در هر مسیری اگر همراه با علم دانش و مهارت باشد بدون شک نتایج بسیار خوبی را به جای خواهد گذاشت.


منبع مقاله:
8 Simple YouTube SEO Tips to Rank Your Videos Higher in Search

دیدگاهتان را بنویسید